Inwestycję w szamba ekologiczne trzeba dobrze przemyśleć i sprawdzić ich dostępność

Jak działają szamba ekologiczne? Proces oczyszczania ścieków w przydomowej instalacji można podzielić na dwa etapy. W pierwszym następuje beztlenowe wstępne oczyszczanie. Po doprowadzeniu ścieków do osadnika gnilnego zachodzi tam ich oddzielenie (dekantacja) oraz fermentacja, której dokonują bakterie beztlenowe, i częściowe upłynnienie.

Ścieki w takie formie przepływają następnie przez filtr doczyszczający umieszczony w osadniku. Później wstępnie oczyszczona ciecz trafia do strefy doczyszczania tlenowego i odprowadzana na zewnątrz (do gruntu albo akwenu).

Druga część oczyszczania odbywa się na drenażu rozsączającym. Ścieki przepływają przez kilka warstw żwiru i piachu, czyli taki naturalny filtr. Podczas tej części następuje rozkład nieczystości poprzez utlenienie, którego dokonują mikroorganizmy tworzące biologiczną błonę.

Tak skomplikowany proces wymaga odpowiedniej instalacji, a ta z kolei przestrzeni. Jeśli nie mamy odpowiednio dużej działki, możemy zdecydować się na szambo plastikowe. Tworzywo sztuczne jest najbardziej ekologicznym i trwałym surowcem, z którego produkuje się zbiorniki na nieczystości.

Czyszczenie szamba plastikowego jest też dokładniejsze, bo może się odbywać pod ciśnieniem.